Przed nami temat bardzo istotny - zakup własnego „M”. Specjalnie przygotowaliśmy mini przewodnik dla każdego kupującego z informacjami na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i jakie czynniki mają wpływ na cenę oraz co trzeba sprawdzić tuż przed zakupem nieruchomości?
Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości mieszkalnej należy określić następujące kwestie:
- zasobność naszego portfela
To jedna z ważniejszych kwestii, ponieważ określa widełki cenowe w jakich możemy się poruszać przy poszukiwaniu lokalu mieszkalnego.
- sprawdź swoją zdolność kredytową
Przed poszukiwaniem nieruchomości udajmy się do banku bądź skontaktujmy się z agentem kredytowym, który określi nam nasze zdolności kredytowe jeśli nie posiadamy wystarczająco gotówki na realizację naszej inwestycji mieszkaniowej. Obranie tego kierunku zweryfikuje nam nasze założenia mieszkaniowe oraz wskaże wysokość finansowania, a co za tym idzie określi standard w jakim możemy poszukiwać swojego „M”. Przy ograniczonych środkach finansowych zawsze musimy jako nabywający patrzeć perspektywicznie i traktować kupno mieszkania jako życiową inwestycje finansową analizując późniejszą możliwość najlepszej sprzedaży oraz zysku. Warto dodać, że spełnienie marzenia o swoim lokum zawsze wiąże się z poczuciem dobrze ulokowanych oszczędności życia. Nieruchomości to najlepszy, najbardziej bezpieczny i przewidywalny rynek pod właśnie inwestycję.
Jeśli określimy już parametry finansowe możemy przejść do kolejnych kroków tj. precyzyjnego wskazania co ma wpływ na cenę nieruchomości?
- LOKALIZACJA to meritum inwestycyjne, mieszkanie w dobrej lokalizacji zawsze szybko znajdzie nowego nabywcę. Zawsze starajmy się przeanalizować środowisko sąsiadujące, najbliższą okolicę i określmy naszymi oczami możliwości rozwoju wskazanego terenu na przyszłość (np. dotyczy to zakupu mieszkania na nowo powstających osiedlach), możemy również udać się do Gminy by uzyskać informacje o planach wobec wskazanego terenu. Lokalizacja to czynnik stały, jej nigdy nie zmienimy a w znacznym stopniu ma wpływ na cenę nieruchomości.
-
RYNEK WTÓRNY / RYNEK PIERWOTNY? W tym miejscu musimy zdecydować się czy chcemy zakupić mieszkanie całkowicie nowe pochodzące od dewelopera czyli z tak zwanego rynku pierwotnego czy z rynku wtórego czyli z tzw. drugiej ręki.
Jak każde rynki mają one swoje zalety i wady, dlatego warto poświęcić więcej czasu na zgłębienie tematu zanim wybierzemy ostatecznie.
Zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego:
- Takie mieszkanie kupuje się bezpośrednio od dewelopera w świeżo wybudowanym obiekcie, co daje nam pewność, że wszystkie materiały użyte podczas budowy są nowe oraz posiadają obecne standardy budowlane co przyczynia się do zmniejszenia występowania usterek. Przy nowych inwestycjach budowlanych deweloper zapewnia często udogodnienia tj. windy, parkingi podziemne, monitoring, wszelkie podjazdy dla niepełnosprawnych. Dodatkowym plusem mieszkania z rynku pierwotnego jest, że jako przyszły właściciel możesz mieć wpływ na układ mieszkania na etapie zapoznawania się z projektem oraz możesz wnieść uwagi. Minusem mieszkań z tego rynku jest to iż zazwyczaj dostajemy stan surowy i kupujący musi poczynić jeszcze dużo nakładów finansowych, by wykończyć swoje lokum i je wyposażyć tak, by móc w nim zamieszkać, te prace rozkładają się w czasie.
Zalety i wady z rynku wtórego:
- Niewątpliwym plusem nieruchomości z rynku wtórnego czyli tzw. „z drugiej ręki” jest możliwość zamieszkania od razu po zrealizowaniu transakcji kupna. Często właściciel pozostawia na stanie też i swoje meble oraz wyposażenie kuchni, łazienki co zmniejsza nam koszty doposażenia mieszkania. Największym minusem mieszkań, zakupionych na rynku wtórnym jest często konieczność wymiany instalacji elektrycznej, odświeżenia a nawet większego remontu wewnątrz lokalu jak i na zewnątrz dotyczy to elewacji, klatki schodowej, dachu etc. Zazwyczaj mieszkania te pochodzą z starego budownictwa w którym brak dużych tarasów, wind czy parkingów przy budynku w zamian posiadają piwnice oraz komórki lokatorskie. Największym plusem natomiast jest niższa cena rynkowa tych nieruchomości w porównaniu z mieszkaniami z rynku pierwotnego z którymi związany jest oprócz dodatkowych nakładów finansowych jakie trzeba poczynić niewątpliwe czas oczekiwania na wybudowanie oraz realną możliwość zamieszkania od momentu fizycznego kupna.
-
STAN TECHNICZNY MIESZKANIA ma znaczny wpływ na cenę, ta nieruchomość, która jest do odświeżenia bądź remontu z naturalnych racji winna być tańsza, a my jako właściciele decydujemy o jakości oraz cenie materiałów budowlanych niezbędnych do przeprowadzenia remontu naszego przyszłego „M”. Nieruchomość, która posiada bardzo dobry stan techniczny i nie wymaga nakładów finansowych, by móc w niej zamieszkać cenowo plasuje się wyżej. Podczas oględzin mieszkania nie bójmy się zadawać pytań sprzedającemu, oto kilka z nich które są istotne dla kupującego tj.: czy i kiedy były przeprowadzone remonty? czego dotyczyły? kiedy została wymieniona instalacja elektryczna?
-
METRAŻ MIESZKANIA naturalnie im mniej M2 mieszkania tym mniejsza kwota końcowa do zapłaty za nieruchomość. Warto przy tym punkcie przeanalizować te kryterium oraz cel zakupu mieszkania. Jeśli jest to mieszkanie kupowane przez młode małżeństwo z perspektywą założenia rodziny warto, byłoby rozważyć większy metraż mieszkania.
Kolejna ważna kwestia - na co zwrócić uwagę tuż przed zakupem mieszkania?
Szczególną uwagę zanim przystąpimy do kupna mieszkania musimy zwrócić na:
- podczas oględzin lokalu mieszkalnego dowiedz się jak kwotowo wyglądają miesięczne opłaty za czynsz i media tj. opłaty za prąd, gaz, woda i ścieki oraz ogrzewanie,
- na stan prawny danego mieszkania, który uwidoczniony jest w księdze wieczystej; tam znajdziemy informację kto jest właścicielem lokalu, na szczególną uwagę zasługuje dział III i IV – te działy obowiązkowo muszą być sprawdzone – w dniu transakcji jest to wymóg obligatoryjny ponieważ przez kilka dni mogło się dużo zmienić w prawnym aspekcie. Zwróć szczególną uwagę czy mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwość zwróć się do eksperta tj. Pośrednika Nieruchomości czy zapytaj Notariusza przed podpisaniem aktu o wyjaśnienie zapisów w KW. Pamiętajmy, kto pyta nigdy nie błądzi:),
- na dzień sporządzenia aktu notarialnego sprawdź czy w lokalu, który nabywasz nie ma zameldowanych osób oraz czy na mieszkaniu nie ma zaległości czynszowych. Sprzedający zazwyczaj jest zobowiązany przez Notariusza do dostarczenia zaświadczeń w wskazanym temacie powyżej, ale Ty jako kupujący miej rękę na pulsie,
- pamiętaj również o kosztach, które są po Twojej stronie w związku z przeprowadzeniem aktu notarialnego tj. taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe. Jeśli kupujesz mieszkanie przez Pośrednika trzeba doliczyć wynagrodzenie dla Biura. Niewątpliwym plusem współpracy z agentem nieruchomości jest to że zagwarantuje Tobie fachową pomoc w znalezieniu mieszkania, sprawdzi wszystkie dokumenty, wpisy w księdze wieczystej oraz zapewni kupno mieszkania bez wad prawnych. Zawsze warto rozważyć jego udział, ponieważ jest on pewnikiem dokonania bezpiecznej transakcji. Miejmy na uwadze, że inwestycja mieszkaniowa nie wynosi 1000 zł a kilkanaście tysięcy złotych, przy takich sumach bezpieczeństwo jest priorytetem!
Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik przysłuży się każdej osobie, która rozważa kupno swojego wymarzonego „M”. Powodzenia 🙂