Nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na lokowanie kapitału oraz pomnażanie majątku, jest to rynek pewny na który zawsze jest popyt. To dobro stałe i namacalne będące przedmiotem obrotu na rynku wtórnym.
Ceny nieruchomości podlegają dynamicznemu wzrostowi dzięki zjawisku kurczących się gruntów oraz ograniczonej ilości nieruchomości na rynku lokalnym. Na chwilę obecną dalej mniej budujemy niż potrzebujemy.
Kupując nieruchomości mamy realny wpływ na jej wartość, to My jesteśmy w dużej mierze kreatorem ceny. Wykonując drobne remonty czy nietuzinkowo projektując powierzchnię w około nieruchomości mamy możliwości podwyższenia wartości rynkowej. Dobrym przykładem na inwestycję jest zakup taniego zrujnowanego mieszkanie następnie odrestaurowanie go oraz czerpanie korzyści z tego poprzez wynajem a więc comiesięczny stały przypływ „cash flow” (generator pasywnego dochodu) lub sprzedaż z dużym zyskiem.
Na wzroście wartości nieruchomości zyskuje zawsze jej właściciel a dobre zarządzanie nią przybliża do osiągnięcia wszelkich wzrostów cenowych.
Pieniądze pojawiające się z czynszu płaconego przez najemców są namacalnym zyskiem oraz rzeczywistym wpływem na rachunku bankowym. Poczynione inwestycje w nieruchomości zwracają się po już 5-10 latach. Porównując wszelkie ruchy lokowania kapitału w akcje, fundusze inwestycyjne, giełdę to rodzą one zawsze ryzyko straty natomiast rynek nieruchomości to zawsze pewny zysk i duży zwrot z inwestycji. Nieruchomości są bardzo stabilne co wiąże się z tym, iż jakikolwiek kryzys nie pojawia się nagle, ten rynek jest przewidywalny dając nam czas na przygotowanie się do zmiany trendu sprzedażowego.
Inwestując w nieruchomość nie musimy wykładać wszystkich naszych oszczędności, bank bardzo chętnie pożyczy nam na zakup nieruchomości pieniądze na 20, 30 a nawet 40 lat. Warto dodać tutaj również o wszelkich programach rządowych, które dofinansują zakup nieruchomości mieszkalnych oczywiście pod pewnymi warunkami, które trzeba spełnić. Często spłata kredytu odbywa się z comiesięcznego wpływu z najmu nieruchomości, w więc najemca spłaca nasz dług hipoteczny. Przy dobrym zarządzaniu możemy zacząć inwestować w zakup kolejnej nieruchomości ponieważ bank będzie skory pożyczyć nam kolejne pieniądze pod zastaw tej samej nieruchomości, jeżeli jej wartość wzrośnie.
Pieniądze banku są nieopodatkowane, a czerpiąc korzyści z wynajmu zapłacimy zryczałtowany podatek od najmu w wysokości 8,5%.
Warto dodać, że jeżeli sprzedasz swoją nieruchomość, a środki zainwestujesz w inną by realizować cele mieszkaniowe, to nie musisz płacić podatku od sprzedaży, która wynosi 19% - o tym temacie pisaliśmy już na naszym blogu „PiT 39 - rozliczenie podatkowe”.
Reasumując nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania. Ceny na rynku są stabilne i mają charakter przeważnie wzrostowy. Warto dodać, że ceny polskich nieruchomości w stosunku do zachodniej Europy są stosunkowo niskie, co jest dodatkowym asumptem inwestorskim. Nieruchomości możemy wykorzystywać dla uzyskania przepływu kapitałowego z najmu „cash flow” - jest to bardzo modny i atrakcyjny sposób inwestowania przez Polaków, jak również nieruchomości możemy wykorzystywać do osiągnięcia jednorazowego zysku z sprzedaży. Wskazanie powyżej tych dwóch przykładów ukazuje nam, że nieruchomości są inwestycją bardzo elastyczną. Zakup nieruchomości może odbywać się ze źródeł obcego kapitału poprzez np. kredyt. Inwestowanie w nieruchomości wymaga dobrego zarządzania, koncepcji oraz znalezienia finansowania, jednakże warto obrać tą drogę i nie bać się ryzyka, które w tym przypadku inwestowania zawsze można przewidzieć i zminimalizować.